Czym jest dwumas i jak o niego zadbać?

Czym jest dwumas?

Dwumas to inaczej jeden z rodzajów koła zamachowego. Można porównać go do specjalnego mechanicznego akumulatora, w którym gromadzi się energia elektryczna. Koła dwumasowe znalazły zastosowanie w wielu konstrukcjach, a powszechnie zaczęto je montować również w silnikach aut. Pozwalają one na utrzymanie ruchu silnika w trakcie fazy sprężania. Element ten przyczynia się do zaprzestania wahań chwilowej prędkości kątowej, którą osiąga wał korbowy. Jest to bardzo ważna część silnika, którą bardzo często montuje się w różnych modelach aut. 

Koło dwumasowe jest złożone z dwóch kół o lżejszej masie, które połączono wykorzystując tłumik drgań. Jedno z kół jest łączone ze skrzynią biegów, a drugie z silnikiem. Tłumiki mają za zadanie zapobiec przeniesieniu wibracji na układ napędowy.

Nowoczesne jednostki napędowe, zwłaszcza turbodiesle często zbudowane są z lekkich materiałów. To powoduje występowanie drgań, które ciężko wytłumić. Obecnie użytkownicy aut oczekują komfortowej jazdy, gdzie nie odczuwa się silnych drgań silnika. To wszystko sprawia, że koło dwumasowe jest często koniecznością.

Jakie są zalety zastosowania koła dwumasowego?

Zamontowanie koła dwumasowego w silniku ma przełożenie na zminimalizowanie drgań na wolnych obrotach. Dzięki dwumasie eliminujemy problem szarpania, który często ma miejsce po puszczeniu sprzęgła. Oprócz tego jest to skuteczny sposób na zmniejszenie zużycia paliwa, wydłużenie żywotności synchronizatorów oraz skrzyni biegów. Koło dwumasowe przyczynia się również do minimalizowania opóźnień, które występują przy dodawaniu gazu.

W jaki sposób zadbać o koło dwumasowe?

Dwumas jest niestety częścią w której często dochodzi do usterek. Duży wpływ na żywotność dwumasy ma umiejętnie użytkowania auta przez kierowcę. Wiele osób dowiaduje się o istnieniu koła dwumasowego w aucie dopiero wtedy, kiedy już się ono zepsuje.

Aby uniknąć przedwczesnego zużycia dwumasy warto unikać jazdy z niskimi obrotami na wysokich biegach. Nie wskazane są również ostre starty oraz strzały ze sprzęgła.