Do czego służą koła dwumasowe?

Koła dwumasowe – budowa

Koło dwumasowe to bardzo ważna część która łączy silnik oraz skrzynię biegów. Jest zbudowany z dwóch zasadniczych części – masy pierwotnej oraz wtórnej. Pierwszą umieszcza się przy wale korbowym, a drugą umiejscawia się wykorzystując łożyska osiowe oraz promieniowe. Między tymi elementami obecny jest zespół sprężyn. Konieczny jest również specjalny układ sprężynująco-tłumiący, który nie dopuszcza do odbijania sprężyn. Wszystko to służy tłumieniu wibracji, jakie wytwarza jednostka napędowa.

W jakim celu stosuje się koło dwumasowe?

Koła dwumasowe mają za zadanie upłynnić pracę silnika oraz zmniejszyć wibracje, które przyspieszają zużycie skrzyni biegów. Wszystko jest możliwe dzięki przeniesieniu momentu obrotowego na skrzynię biegów. We współczesnych pojazdach ten moment potrafi być bardzo wysoki, co wpływa na nierównomierne obroty silnika. Koło dwumasowe oprócz redukowania wibracji, eliminuje szarpnięcia występujące w czasie redukcji biegu. Jest to bardzo ważny element wydłużający żywotność poszczególnych podzespołów oraz zapewniający komfort jazdy.

Jak dbać o koło dwumasowe?

Ponieważ koła dwumasowe często ulegają awariom, należy odpowiednio o nie dbać. W tym celu kierowca powinien starać się płynnie ruszać pojazdem i nie powodować niepotrzebnych szarpnięć. Biegi powinny być zmieniane płynnie, a sprzęgła nie można puszczać w sposób gwałtowny. Kolejną zasadą, o której warto pamiętać jest unikanie zbyt dużego gazu przy niskich obrotach oraz niedopuszczanie do gaśnięcia silnika z powodu zbyt małego gazu. Dzięki tym zasadom koło dwumasowe z pewnością posłuży nam na dłużej.

 

Jak rozpoznać awarię koła dwumasowego?

Objawy, jakie daje zużyte koło dwumasowe może być różne w zależności od modelu silnika oraz auta. Jednak zawsze naszą czujność powinny obudzić niepokojące dźwięki, zwłaszcza odgłos klekotania na neutralnym biegu oraz stukot podczas mocnego wciskania gazu.

Przeczytaj więcej o objawach uszkodzenia koła dwumasowego tu: https://www.sprzegla24.pl/blog/07/kolo-dwumasowe-objawy/

Stan koła dwumasowego najlepiej sprawdzać regularnie w sprawdzonych serwisach. Najlepszym rozwiązaniem jest zakup koła razem z kompletnym zestawem obejmującym łożysko oraz śruby.