Jak działa łożysko wyciskowe sprzęgła?

Co to jest sprzęgło?

Sprzęgło jest to mechanizm składający się z zespołu części, który umożliwia przekazanie momentu obrotowego, dzięki połączeniu dwóch wałów: napędowego i napędzanego.

Główne podziały sprzęgieł dokonano ze względu na:

  1. kierunek przekazywania mocy,
  2. sposób łączenia członów,
  3. prędkość obrotową ( w zależności, czy jest taka sama w członie napędzanym i napędzającym).

Jaką funkcje pełnią sprzęgła?

Sprzęgła umożliwiają tworzenie oraz montaż silników, zespołów układów napędowych i mechanizmów roboczych.

Czym są łożyska sprzęgła?

Łożyska sprzęgła są często nazywane wyciskowymi lub oporowymi. Pełnią one bardzo ważną funkcje w układach sprzęgła. Łożysko wyciskowe jest osadzone w centralnej części osi sprzęgła. Pozwala ono na wyłączenie sprzęgła, przenosząc siłę z pedału oraz siłownika hydraulicznego lub mechanicznego na sprężynę talerzową. Tym samym łożysko odciąga docisk od tarczy sprzęgła.

Ze względu na to, że łożyska sprzęgła przenoszą bardzo duże obciążenia i są tak ważne w pracy układu sprzęgła, niezwykle istotne jest dokładne wybranie samego łożyska jak i jego prawidłowy montaż. Obecnie często łożyska są już produkowane tak, że posiadają system zatrzaskiwania lub centrujący, dzięki czemu z góry wyeliminowane są błędy montażowe.

Czy zdarzają się awarie łożyska sprzęgła?

Obecnie łożyska raczej nie ulegają awariom, a ich żywotność jest bardzo długa. Jeśli jednak takie zdarzenie ma miejsce, możemy przypuszczać, że jest to spowodowane wcześniejszą wymianą sprzęgła bez wymiany łożyska, powodowaną chęcią zaoszczędzenia przez mechanika lub właściciela pojazdu.

Jak powstały obecne łożyska sprzęgła?

Pierwsze łożysko samocentrujące, czyli takie które samo potrafi dopasować się do osi rotacji ustawionej względem sprężyny talerzowej powstało już w latach 60. XX wieku. 10 lat później opatentowano łożysko, które posiadały elementy wyprodukowane z tworzyw sztucznych. Dzięki temu zmniejszyła się masa łożyska, a przede wszystkim koszt jego produkcji. Dodatkowo łożysko zostało zintegrowane z dźwignią, na którą oddziaływał wysprzęglik oraz z samym wysprzęglikiem.

Jakie są objawy zużytego łożyska sprzęgła?

  1. Huczenie lub nawet wycie, które rozpoczyna się po wciśnięciu pedału, czyli po rozłączeniu sprzęgła.
  2. Szum, który zaczyna być słyszalny po wciśnięciu pedału sprzęgła i ustępuje po jego zwolnieniu.
  3. Problemy z pracą skokową pedału sprzęgła.

Należy pamiętać, że w przypadku wymiany całego układu sprzęgłowego, nie można pomijać wymiany łożyska, nawet jeśli jest ono sprawne.

Kup najlepsze łożysko sprzęgła do swojego samochodu w sklepie sprzegla24.pl