Koło dwumasowe dla klasycznego auta

Koło dwumasowe to jedna z ważniejszych części w samochodzie. Koło dwumasowe pozwala nam na komfortową jazdę mimo wielkich wibracji generowanych przez silnik i dużych przeciążeń na skrzyni biegów. Dzięki dwumasie jesteśmy w stanie cieszyć się komfortową jazdą, jednak wszystko ma swoją cenę tak jak w tym przypadku. 

Koła dwumasowe to ze względu na pełnioną przez siebie funkcję bardzo krótko żywotne części wytrzymujące 150 tysięcy km. Usterka koła dwumasowego może charakteryzować się przede wszystkim mocniej wyczuwalnymi drganiami silnika, przenoszonymi na karoserie, które czuć zwłaszcza podczas postoju. Jeżeli już diagnozujemy taką usterkę w naszym pojeździe warto było by sprawdzić dostępne rozwiązania dla naszego samochodu. W przypadku nowszych konstrukcji na pewno odczujemy poważny wydatek za sprawa braku części zamiennych i konieczności kupowania oryginałów.

Starsze konstrukcje nie wymagają aż tak dużego wkładu finansowego ponieważ na rynku istnieje bardzo wiele różnych części zamiennych do starszych modeli samochodów. Przykładowe koło dwumasowe dla passata B5 nie powinno wynieść z robocizną więcej niż 2000 zł, jednak jeżeli mimo wszystko nawet to jest dla nas za drogo to powinniśmy rozważyć opcję regeneracji starej dwumasy. Koszt takiej operacji powinien spać nawet o połowę.

Jak bezpiecznie użytkować auto aby koło dwumasowe wytrzymało jak najdłużej?

Jeżeli zależy nam na jak najdłuższym bezawaryjnym użytkowaniu auta to powinniśmy zacząć od zmiany stylu jazdy. Przede wszystkim ważne jest aby w czasie jazdy ograniczać amplitudy wzrostu i spadku obrotów silnika, które wywołują drgania przez które zużywa się koło dwumasowe. Im bardziej płynną jazdę będziemy praktykowali tym lepiej dla naszego silnika a także dla naszej kieszeni. Takie praktyki szczególnie zalecane są dla aut starszych takich jak passat b5 i ich kół dwumasowych 

Czy dwumasa jest niezbędna?

Tak, w wielu przypadkach koło dwumasowe jest niezbędne, jednak jeżeli chcemy ograniczyć wydatki związane z jego wymianą możemy zastąpić je sztywnym kołem zamachowym, które na pewno zostanie z naszym autem na długo. Obecne sztywne koła zamachowe bardzo dobrze odprowadzają drgania z silnika, dlatego też zmiana klasycznego koła dwumasowego nie powinna wpływać zauważalnie na kulturę pracy auta a także na komfort podróży kierowcy.

W przypadku starszych samochodów takich jak passat b5 koło dwumasowe jest na tyle tanie że może sobie na nie pozwolić każdy posiadacz takiego samochodu mimo wydatków związanych z robocizną.