Od czego zależy cena koła dwumasowego?

Jako użytkownicy samochodów mamy do czynienia z sytuacjami, w których nasz pojazd potrzebuje naprawy, a niektóre elementy jak najszybszej wymiany na nowe i sprawne. W wyposażeniu samochodu dużą awaryjnością charakteryzuje się element układu napędowego, jakim jest koło dwumasowe. Hałas i stukanie wydobywające z silnika podczas włączania i wyłączania zapłonu, jego nierówna praca i drgania czy też utrudniona płynna zmiana biegów to jedne ze znaków, wskazujących na to, że z dużym prawdopodobieństwem czeka nas wymiana wspomnianego koła dwumasowego. Wielu z kierowców, zwłaszcza tych, którzy pierwszy raz spotykająa się z tą awarią, zastanawia się jak wysoka będzie cena wymiany tego elementu i od czego będzie zależeć.

Koło kołu nierówne

Nie ma jednej zasady na jednoznaczne określenie zależności dotyczącej ceny koła dwumasowego. Jednym z głównych czynników, który możemy brać pod uwagę jest marka i model posiadanego przez nas samochodu. Nie trudno się domyślić, że cena części rośnie wprost proporcjonalnie do ceny danego pojazdu i jego klasy. Z tą zasadą łączy się też kwestia popularności konkretnej marki i modelu. Elementy wchodzące w skład poszczególnych układów, w tym napędowego, będą tańsze w przypadku, gdy dany samochód został wyprodukowany i sprzedany w wielu egzemplarzach. Jeśli mamy do czynienia z pojazdem mniej znanym, możemy się spodziewać, że także koło dwumasowe pasujące do tego modelu będzie z wyższej półki cenowej. Istnieją jednak wyjątki od reguły i nie należy generalizować, ani traktować tej zasady jako niepodważalną. Pewne zróżnicowanie cen możemy zaobserwować także w zależności od sprzedawców, którzy posiadają w swojej ofercie koła dwumasowe. Przed dokonaniem zakupu warto zapoznać się z poszczególnymi ofertami i wiarygodnością dystrybutora.

Ze starego koła dwumasowego na nowe

Z ceną koła dwumasowego łączy się też koszt jego wymiany. Będzie on zależny od tego, gdzie oddaliśmy nasz samochód – do ASO czy nieautoryzowanego warsztatu. Bywa, że chcąc zaoszczędzić, decydujemy się na wymianę koła dwumasowego na używane, będące w lepszym stanie niż to, którego chcemy się pozbyć. Pamiętajmy jednak, że nie jest to rozwiązanie do końca bezpieczne, ani polecane. Tak naprawdę tylko nowa część jest w pełni optymalnym rozwiązaniem. Nie warto oszczędzać na swoim bezpieczeństwie, ale korzystać wyłącznie z oryginalnych części, pochodzących od renomowanych producentów.